Gıda ve Yiyecek Videolarla Firmalarımız

Rekabette kalite tercihi: Royem Dönerproduktion

Almanya’nın güney ucunda, İsviçre sınırında, ormanlar arasında kurulmuş bir işletme. Dışarıdan bakınca iş yapma imkanı pek yok gibi. Çünkü İsviçre’ye engller ve yasaları nedeniyle üretilen döner satılamıyor. Freiburg, Stuttgart gibi büyük şehirler yanı sıra bölgedeki küçük kentler pazar alanı. Fakat o bölgelerde de başka rakip firmalar var.

Adnan Sert bütün bunlara rağmen yılmamış. Üstelik 3 ortak olarak birlikte başladıkları işte tek başına kalmış. Tecrübe ve deneyiminin yanı sıra iddialı duruşuyla işe yoğunlaşmış, gerekli emeği ve gayreti göstermiş, büyük handikaplardan geçmiş. Nihayetinde sağlam temellere oturtmuş Royem Döner’i.

Personel temini konusunda bazen sıkıntılar yaşansa da artık ciddi bir sorun değil Royem dönerde. Gerekli makina donanımı ve teknoloji araçları sağlanmış. Ancak Adnan Sert’in inancına göre en büyük teknoloji kaliteli et tercihidir. Çünkü döner produksiyonlarında makina kullanımı ne düzeyde olursa olsun, bireyin emeği üretimin öznesidir. Burada bir işletmeyi ayrıcalıklı kılan kullandığı etin kalitesidir.

Kaliteli et temini pahalıdır. Genel alışkanlık olarak bir produksiyonun rekabet etmesi için ucuz et alması ve ucuza satması gerekir. Ancak Royem döner sahibi ve yöneticisi Sert bu yargıyı değiştirmek istediklerini kaliteli eti tercih ettiklerini müşterilerine de fiyatları buna göre sunduklarını belirtiyor. Döner satan işletmeler ilk önce fiyatlara reaksiyon gösterselerde zamanla kaliteli etin müşteriyi de tuttuğunu, tat, lezzet ve tüketim tercihinde öne geçtiğini görmüş ve oluşan maliyeti göze almaya başlamışlardır.

Adnan Sert daha detaylaı açıklamalarını ekonomix.org ile paylaştı.