Gıda ve Yiyecek Videolarla Firmalarımız

Mahzen Weinhandel: yeni bir piyasa yaratma iddiasında

Anadolu’nun her karışı ayrı bir güzelliğe ve zenginliğe sahip. Üzüm bağları, türleri ve çeşitliliği de bunlardan biri. Tarih derinliğine eşildiğinde görülmektedir ki, bu zenginliğe paralel olarak bir kültür yaratılmış, vakti zamanında üzüm türünün değerlendirildiği birçok içki ve yiyecek çeşidi geliştirilmiştir.

Ancak islamiyetin yayılması paralelinde içkiye dayalı içeceklere rağbet düşmüş, buna ait kültürel zenginlik de zamanla azalmıştır.  Türkiye ile aynı iklim özelliklerine sahip İtalyan, Yunan, fransız ve İspanyol şaraplarının çeşitliliği ve pazar payı artarken, Anadolu bir sessizliğe gömülmüştür.

Mahzen Weinhandel sahibi Müslüm Doğan, zengin üzüm türlerinin potansiyelini yeniden değerlendirmek ve Avrupa piyasasında şarap ürünleri pazarını yaratmak için yola çıkmış. İşi hiç de kolay değil. Bir yanıyla Türkiye ayağında üretim eğilimini, kültürünü ve potansiyelini geliştirmek zorunda diğer ayağında da Avrupa’daki Türkiyeli restaurant işletmelerinin alışkanlıklarını değiştirmek zorunda. Çünkü çoğu Restaurant İtalyan, Yunan, Fransız şaraplarını tercih etmektedir.

Müslüm Doğan deneyimlerini ekonomix, org ile paylaştı.