Gıda ve Yiyecek Teoriler ve Güncel Tartışmalar Videolarla Firmalarımız

Dönerde kullanılan fosfat zararlı mı?

Döner, Avrupa’da yine tartışma konusu. Bu kez dönerde kullanılan fosfat’ın zararlı olduğuna dair iddialar Avrupa Parlamentosunun gündemine geldi. Ancak bu yeni değil. Zaman zaman dönere ilişkin olumsuz haberler medya’da yer alıyor. Haber dili, yapılış biçimi adeta üreticiden tüketiciye tüm döner faaliyetlerini hedef alıyor. Mesela bazen kişilerden, işletmelerden kaynaklı özgün sorunlar var ise de, yine medya’da sektörün tamamına mal ediliyor.

Özellikle lobilerin, büyük tekellerin, çıkar guruplarının bunda payının olduğu bilinmektedir. Çünkü döner sektörü Avrupa’da yıllık 2 milyar dolar ciroya sahip. Üstelik bunun bunun işletmeciliği de Türkiye’den gelen Kürtler, Türkler, Araplar vd eliyle gerçekleştiriliyor.

Döner, rakibi olan ürünlerle kıyaslandığında, besin itibarıyle tüketici için daha besleyici ve daha ucuz.

Ekonomik yönüyle işin bu cephesi biliniyor. Peki tıbbi olarak ileri sürülen ve dönerde de kullanılan fosfat zararlı mı? bundan dolayı yasaklanması gerekli mi? Eğer öyle ise sucuk, salam vb diğer ürünlerde de fosfat kullanılıyor mu? kullanılıyorsa onlar için de yasaklanması gerekmez mi? Ya da bunlarda da fosfat olmasına rağmen neden sadece döner vurgusu yapılarak teşhir ediliyor?

Bu ve benzeri sorular kamuoyunda tartışma konusu.

Ekonomix.org olarak konusunda uzman ve yılların deneyim sahibi gıda mühendisi Gürsel Ülber ile konuştuk. Ülber kameramalarımıza oldukça ilginç açıklamalarda bulundu.