Gıda ve Yiyecek Organizasyon ve Yönetim

Döner Sektörü ARTI TV’de tartışıldı

Artı TV ile ekonomix.org’un birlikte organize ettiği ekonomix-sektör programının ilk çekimleri yapıldı. Artı TV stüdyolarında Dem Döner’den Naim Kılıç, Usta Döner’den Azad Akkuş ve Gımgım Döner’den Sabri Çelik’in katılımıyla gerçekleşen çekimde Döner sektörünün Avrupa’daki durumu, Türkiyeli Kürt ve Türk göçmenlerin sektörde yer almalarının sebebi, döner sektörünün potansiyeli ve sektörde yaşanan sorunlar tartışıldı.

Mart ayının 2. pazarı yayınlanacak programın ekonomix.org tarafından organize edilmesi ve Artı TV tarafından çekiminin yapılarak yayınlanması sektöre verilen değerin göstergesidir.

Çünkü modern yaşamın değişimiyle beraber toplumsal tüketim anlayışı da farklı özellikler kazanmaktadır. Özellikle hazır tüketim, fast food yemeklerle beslenme eğilimi hızla yayılmaktadır. Buna paralel olarak ekonominin faaliyet alanları etkilenmekte, çeşitli sektörlerde yeni üretim biçimleri ortaya çıkmaktadır.

Beslenme tarzının değişmesi, yani evde yemek yapma yerine, dışarıda bir restaurantta, bir dönercide, bir fast food da yemek yeme daha çekici hale gelince Cafeler, kahvaltı salonları, restaurantlar, dönerciler, fast food işletmeleri ilgi odağı olmaya başladı.

Bu sektörde özellikle döner tüketiminin hızlı yükselişi dikkat çekicidir. Türkiye’den Avrupa’ya göç edenlerin öncülük ettiği bu işletme türüne zamanla Afganistan, İran ve Arap ülkelerinden göçmenlerde ilgi göstermeye başladı. Hatta pizza üretim ve satışıyla meşhur italyanlar bile döner imalatına ilgi

göstermektedir. Yunanlılar ve İspanyollarda da bu eğilim artmaktadır. Ancak Türkiye kaynaklı Kürtler ve Türkler sektörde hala en büyük paya sahipler.

Bir tüketicinin döner almak için gittiği küçük bir işletmenin arka planında büyük hizmetler ve ekonomik organizasyonlar var. Bu sektörde 100 binlerce insan çalışarak yaşamını sürdürmektedir. Döner üretimi yapan işletmeler, et firmaları, ambalaj ve paket kuruluşları, su ve içecek türlerini üreten firmalar, araç ve donanımları üreten makina ve sanayi kuruluşları, reklam ve dekorasyon işletmeleri gibi birçok sektöre ait işletme bu alanlar ile ilişkili olarak çalışmaktadır.

Döner dükkanları açarak işletmeciliğe başlayan Kürtler ve Türkler zamanla çalışma alanlarını genişleterek döner produksiyonu yapmaya başladılar. Ambalaj ürünü satan işletmeler açtılar, içecek satışına el attılar, ekmek ve katkı maddeleri üretimine başladılar.

Yani sektörün genişlemesine paralel olarak ekonominin çeşitli dallarında faaliyet göstererk güç olmaya başladılar

Bu sektörde faaliyet gösteren işletmelerden döner produksiyon firmaları kilit bir role sahip.

Bütün bu önemine atfen ilgili sektörün halkımıza tanıtılması, sahiplenilmesi ve sorunlarını çözümü için tartışma alanlarının arttırılması gerekmektedir. Artı TV ve ekonomix.org’un bu adımı bu anlamıyla büyük önem arz etmektedir.