Gıda ve Yiyecek

Çelik Döner Yeni Projelerini Abendblatt’a anlattı.

Hamburg’da üretim yapan Çelik Döner’i haberleştiren Abendblatt gazetesi “Hamburg’un Döner Kıralı Çelik’ten Yeni Planlar” başlığını kullandı.

 

Günlük 45 bin porsiyon döner üretimini gerçekleştiren Ertan Çelik, şimdi döner işletmeciliği için şubeler açmayı, kantin ve pansiyon inşa etmeyi hedeflediklerini gazeteye açıkladı.

Almanya’nın Abentblatt gazetesinin ziyaret ettiği Çelik Dönerproduksiyonda yoğun üretim gerçekleştirilmektedir. Makinelerden ziyade el emeğini gerektiren sektörde işçiler döner için gerekli etleri hassasiyetle kemiklerinden ayırarak üretim için hazır hale getirmektedir.

Gazeteci Steffen Preissler’in gözlemine göre hassasiyetle şişlerden geçirilen etler, folyelerle sarılıp korunmaya alındıktan sonra -80 derece soğuğa sahip derin donduruculara konularak şoklanmaktadır.

Yaptığı açıklamada Ertan Çelik, el emeğine özel bir önem verdiklerini, makineleşmeye ragmen böyle kalmayı sürdüreceklerine vurgu yaptı. Binlerce tona varacak miktarda talebi karşılayabilecek bir mekana sahip olduklarını, yaklaşık 60 çalışanıyla yıllık 3 milyon ton dana ve tavuk döneri ürettiklerini belirten çelik büyümeyi devam ettireceklerini belirtti.

 

Her şubeye 300 bin Euro yatırım

Belli bir test aşamasından sonra Soulkebab adıyla şubeler zinciri açan aile işletmesinin 49 yaşındaki şefi belli bölgelerde var olan işletmeleri dönüştürdüklerini, yeni işletmelerle birlikte gelecek yıla kadar en az 10 şube açmayı hedeflediklerini söylemektedir. Her bir yer için 300 bin Euro yatırım yaptıklarını hatırlatan Çelik, hizmet kalitesini yükseltmek, yanlış ve eksikleri minimalize etmek amacıyla bunu tercih ettiklerini açıklarken 80 imbiss sahibinin üyesi olduğu bir derneğin başkanılğını yaptığını ve fiyatlar vb konularda ortak kararlar aldıklarını buna uygun hareket etmeleri gerektiğini dile getirdi.

1970’lerde Berlin’de üretimi başlayan ve hizmete sunulan dönerin piyasası genişlemesine ragmen hala Almanların yüzde 45’inin döner yemediğine dikkat çeken Çelik bu kesimlere ulaşmayı hedeflediklerini, dönerin entegre bir ürün olduğunu bundan dolayı özellikle ekmeğin önemini vurgulamak gerektiğini belirterek kendilerinin ekmeği bizzat pişirmeyi amaçladıklarını söyledi.

 

Hafta’da bir balık ürünleri masada

İmbis zincirleri için düzen ve kuralların açık olduğunu söyleyen Çelik, her bir şubenin bir girişimci eliyle işletilmesini istediklerini, böylece birçok kurucuyu teşvik edebileceklerini belirtmektedir. Ayrıca Soulkebab şubelerinde sadece döner olmadığını bunun yanı sıra et ve tavuk türlerinin, gril, Türk pizzası ve çorbalarının da olduğunu, artık haftada bir kez balık türlerinin de Hamburglu Soulkebab müşterilerinin hizmetine sunulacağını ilan etti.

 

Haberin devamı ve Almancası için bakınız:

https://www.abendblatt.de/hamburg/article214320841/Hamburgs-Doenerkoenig-Celik-hat-grosse-Plaene.html?utm_campaign=Echobox&utm_medium=Social&utm_source=Facebook#link_time=1526622518